Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane, bambusowe i laminowane na wymiar z lamelami o szerokości 25 mm, 50 mm oraz 65 mm:

Wybierz rodzaj

Żaluzje drewniane 25 mm, drabinka sznurkowa

drabinka sznurkowa lamele 25 mm, drewno lub bambus

Żaluzje drewniane 50 mm, drabinka sznurkowa

drabinka sznurkowa lamele 50 mm, drewno lub bambus

Żaluzje drewniane 50 mm, drabinka taśmowa

drabinka taśmowa lamele 50 mm, drewno lub bambus

Żaluzje drewniane 65 mm, drabinka sznurkowa

drabinka sznurkowa lamele 65 mm, drewno lub bambus

Żaluzje drewniane

Charakterystyka żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane na tle innych osłon wyróżniają się materiałem, z których się je produkuje. Drewno, jako materiał naturalny, posiada rzadką umiejętność nadawania wnętrzom wyjątkowego stylu. Ponadto potrafi tworzyć unikalny i ciepły klimat.

Drewno nawiązuje do klasyki, przy czym jest to klasyka w naprawdę dobrym stylu. Przez pewien czas ten materiał kojarzony był głównie z modnymi kiedyś, a potem uważanymi za przestarzałe, boazeriami lub też z zabudową typowo górską. Obecnie dodatki drewniane są bardzo modne, dominują w najmodniejszych stylach wystrojów wnętrz – skandynawskim, scandi boho czy też new nordic. Na tym tle żaluzje drewniane są wyjątkowym elementem tworzenia charakteru wnętrza. Obecnie projektuje się okna duże, zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i miejskim, dlatego muszą być przesłaniane w sposób przemyślany. Przestrzeń okienna powinna nie tylko współgrać z całością, ale też bardzo umiejętnie ją podkreślać i dopełniać.

Żaluzje drewniane należą do grupy osłon okiennych wewnętrznych. Nie można umieszczać ich na zewnątrz. Pod wpływem działania warunków atmosferycznych szybko uległyby zniszczeniu.

Cechy żaluzji drewnianych

Poza gustownym wyglądem żaluzje drewniane cechuje też wysoka skuteczność ochrony wnętrz przed nasłonecznieniem i nagrzaniem.

Funkcje estetyczne opierają się na kolorystyce i wysokiej jakości materiałów wykorzystanych do produkcji. Drewno występuje w różnych odcieniach i wybierając ten rodzaj żaluzji można zdecydować się na kolorystykę jaśniejszą, tu dostępny jest także kolor biały (bardzo często wybierany do białych okien) lub wybrać odcienie ciemniejsze, tu paleta barw dochodzi do koloru czarnego. Materiał drewniany jest bardzo uniwersalny i ładnie komponuje się z wnętrzami, w których występują różne akcenty kolorystyczne: białe, beżowe, szare, ale także bardziej intensywne np. zieleń, odcienie niebieskiego, grafit czy czerń. Należy natomiast sprawdzić jaka paleta barw występuje w poszczególnych grupach produktowych żaluzji drewnianych (rodzaj lameli). Estetyka dotyczy także jakości wykonania. W tego rodzaju osłonach z materiałów drewnianych wykonane są i lamele (poziome listwy żaluzji) oraz osprzęt tj. maskownica rynny górnej i mechanizm sterujący. 

Ochrona przed nasłonecznianiem związana jest lamelami. W żaluzjach drewnianych do wyboru są ich trzy różne szerokości: 25mm, 50mm lub 65mm. Wszystkie szerokości obsługiwane są w identyczny sposób, przy pomocy prostego mechanizmu sznurkowego. Lamele można całkowicie podciągnąć do góry i w ten sposób odsłonić szyby. Po ich opuszczeniu, poprzez zmiany ustawienia lameli, reguluje się stopień dopływu światła i kąt jego padania. Żaluzje drewniane mają jeszcze jedną ważną cechę – z uwagi na materiał, z którego się je wytwarza, listwy są grubsze, niż w żaluzjach klasycznych i dlatego po zasłonięciu zapewniają nie tylko cień, ale także chłodniejszą temperaturę. Szerokość lameli wpływa na wielkość okna, w którym może pojawić się osłona. Przy przeszkleniach mniejszych poleca się szerokość 25mm, żeby żaluzja nie sprawiała wrażenia zbyt ciężkiej i za dużej. Przeszklenia większe mogą być osłaniane lamelami o szerokościach 50mm i 65mm, które ładnie się skomponują z dużymi przeszkleniami.

Nowością są szerokie żaluzje drewniane 65mm. Szersze lamele sprawiają, że kiedy ustawimy żaluzje w pozycji otwartej między listwami jest więcej przestrzeni, a co za tym idzie do wnętrza wpada więcej światła. Ich zaletą jest też niewątpliwie bardziej kompaktowa konstrukcja – w pozycji złożonej (ściągniętej do góry) zajmują mniej miejsca dzięki temu, że listwy są szersze, a więc potrzeba ich mniej. Mniejsza objętość sprawia, że żaluzje drewniane można zastosować przy niskim nadprożu okna, co przy mniejszych szerokościach lameli często było dotąd niemożliwe.

Różnorodność szerokości wpływa na ciężar żaluzji, a co za tym idzie na sposób montażu. Żaluzje z lamelami o szerokości 25mm mogą być zamontowane do ściany i sufitu, ale także do ramy okiennej. Dzięki zastosowaniu bocznych prowadnic żyłkowych zapobiega się nieestetycznemu efektowi odstawania listew od szyby przy montażu do ramy okiennej. Z kolei żaluzje z listwami szerszymi (50mm i 65mm) zaleca się montować do ściany lub sufitu.

Kolorystyka

Drewno jest materiałem unikatowym, a żaluzje drewniane bez wątpienia należą do grupy najbardziej stylowych osłon wewnętrznych. Jakość, zarówno listew jak i osprzętu, jest bardzo wysoka. Przy produkcji stosuje się też specjalne i wytrzymałe gatunki drewna oraz dba o estetykę wykonania całości – listew i osprzętu. Dba się również o staranne ich zapakowanie na czas podróży do Klienta.

Jednak drewno to materiał naturalny. Dlatego w trakcie użytkowania trzeba zadbać o wygląd żaluzji drewnianych tak, aby cały czas wyglądały estetycznie. Utrzymanie ich w czystości nie sprawia problemów, trzeba jednak pamiętać by robić to regularnie. Kurz usuwa się suchą szmatką lub specjalną miotełką. Przy trudniejszych zabrudzeniach można zastosować wilgotną, miękką szmatkę, natomiast całość należy potem wytrzeć do sucha. Można też stosować profesjonalne preparaty do pielęgnacji drewna.

W jakich pomieszczeniach zakładać żaluzje drewniane

Oferujemy żaluzje drewniane wewnętrzne produkowane na wymiar. Przy składaniu zamówienia należy po prostu podać odpowiednie dane np. 150×150, 150×160, 160×180 itp. Oznacza to, że właściwie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o miejsce ich montażu. Mogą być zastosowane przy oknach o niestandardowych wymiarach – mniejszych lub większych i szerokich przeszkleniach. Dzięki temu w całym domu można zastosować jeden typ osłon, tak aby całość była spójna i estetyczna, np. przy połączonych pomieszczeniach kuchni i salonu, żaluzje drewniane są odpowiednie do drzwi balkonowych wychodzących np. na taras.

Trzeba pamiętać, że decydując się na żaluzje okienne drewniane w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka trzeba zadbać o bardzo dobrą ich wentylację. Drewno poddane działaniu wilgoci może się odkształcić, a nawet spleśnieć. Żaluzji drewnianych nie stosuje się do okien dachowych. Ze względu na obecnie panujące trendy w aranżacji wnętrz klienci najczęściej decydują się na szerokie żaluzje bambusowe często białe lub w kolorach naturalnych.

Rodzaje

  • Drewniane (wooden) – wykonane ze specjalnego gatunku drewna, lipa syberyjska. Lipa syberyjska charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością wystepuja z lamelami 25mm 50mm 65mm.
  • Bambusowe (bamboo) –  produkowane w procesie łączenia wąskich listewek naturalnego bambusa. Lamele mają cieńszą strukturę w porównaniu do klasycznych żaluzji drewnianych. Cieńsza struktura powoduje, że żaluzje po zwinięciu (podciągnięciu ku górze) zajmują mniej miejsca wystepuja z lamelami 25mm 50mm.

Informacje dodatkowe

  • Jak mierzyć
    W trakcie składania zamówienia na naszej stronie należy podać wymiar zamawianej żaluzji drewnianej. W tym celu należy wejść w zakładkę Pomiarowanie. Znajdują się tam dokładne wskazówki dotyczące tego jak właściwie dokonać pomiaru i uniknąć ryzyka pomyłki.

    Jak dobrać kolor
    Żaluzje drewniane produkowane są z lipy syberyjskiej lub bambusa. Paleta kolorystyczna obejmuje zatem naturalne odcienie drewna, ale także np. czerń i biel. Cechą produktu jest tu naturalny materiał, który zachowuje właściwości drewna (np. rysunek słojów) i jego zdolność do tworzenia we wnętrzach ciepłego klimatu. Wybór koloru to decyzja dotycząca odcienia drewna – jaśniejszego lub ciemniejszego. Zależy to przede wszystkim od aranżacji całości wnętrza.

    Jak zamontować
    Montażu żaluzji drewnianych można dokonać samodzielnie – instrukcja znajduje się tutaj instrukcje montażu. Wyjątkiem mogą być żaluzje z lamelami 65mm. Lamele tej szerokości przeznaczone są przede wszystkim do większych okien; lepiej komponują się w bardziej przestronnymi wnętrzami. W tym wypadku całość może być dość ciężka, ich listwy są bowiem grubsze niż żaluzji aluminiowych. Dlatego w przypadku produktu w większym rozmiarze warto zastanowić się nad zleceniem montażu specjalistom.

    Jak czyścić
    Żeby utrzymać estetyczny wygląd żaluzji drewnianych co jakiś czas należy przecierać listwy suchą miękką szmatką i używać preparatu do pielęgnacji drewna. Można także użyć szmatki wilgotnej, ale potem całość należy wytrzeć do sucha.

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej o...

żaluzjach drewnianych

Mogą Państwo złożyć indywidualne zamówienie na wymiar. Posiadamy również gotowe rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu

Przewiń na górę
Call Now Button